Deprese
DEPRESE
příčina vzniku deprese:
-není stále známa
pravděpodobně však:- nedostatek některých neurotransmiterů v mozku (chemické sloučeniny, pomocí kterých se předává signál z jedné nervové buňky na druhou),noradrenalin a serotonin,dopamin
FAKTORY VZNIKU:genetická výbava jedince,dlouhodobý stres,akutní stresující události,typ osobnosti(úzkostliví lidé,citliví atd.),výchova v rodině,týrání nebo pohlavní zneužívání v dětství...
Může bát vyvolána i některými horobami např. poraněním či onemocněním mozku(nádory ,roztroušená skleroza...atd)...a i některými léky a drogami....
projevy:
-beznaděj,nic nemá smysl,nic nám nejde...
-bezdůvodnými obavami a úzkostí, pesimistickými výhledy do budoucnosti, intenzivní pocity méněcennosti a domnělého provinění..
-neschopnost radovat se ze zážitků a věcí, které pacienty dříve těšily.
-nezájem o sebe,svou práci a rodinu.
-nesoustředěnost, nerozhodnost, špatná paměť a zpomalené myšlení.
-časté myšlenky na sebevraždu.
-často i fyzické příznaky.
-poruchy spánku - problémy s usínáním, opakované probouzení v noci a velmi často se také vyskytuje brzké probuzení. Spánek je pociťován jako nedostatečný a pacientovi nepřináší žádné osvěžení.
´-snížení až ztráta zájmu o sexuální život,ztráta energie,velká únava,nechutenství a váhový úbytek ,nebo naopak přehnaná chuť k jídlu.
-zpomalené pohyby,nebo naopak pohybový neklid.
-bolestivé stavy(bolest hlavy,zad,bolesti svalů,hrudi..)
-zažívací obtíže, závratě, mohou se vyskytnout pocity dušnosti nebo bušení srdce.
DEPRESE::Podle tíže onemocnění rozeznáváme deprese lehké, středně těžké a těžké.
lehká :patrný pokles nálady, ale nemocný je většinou dosud schopen se s určitým přemáháním účastnit běžných denních aktivit.
střední: Při středně těžké depresi má pacient větší potíže s obvyklou denní činností.
těžká: Pro těžkou formu deprese je typická beznaděj, hluboce pokleslá sebedůvěra a sebevražedné myšlenky.
nejtěžší: Při nejtěžším stupni deprese převládají v myšlení pacienta nevyvratitelná přesvědčení o vlastní vině a následném zaslouženém trestu, o nutnosti skoncovat s vlastním životem, spolu s odmítáním jídla, naprostým nezájmem o okolí a pohybovou strnulostí.
Léčba deprese:
Deprese zůstává bohužel často nediagnostikovaná a nebo je nesprávně léčena.Optimální léčba deprese se v současné době skládá z kombinace farmakoterapie a psychoterapie.
Farmakoterapie: antidepresiva-zvyšují koncentrace neurotransmiterů mezi neurony a tak normalizují patologický stav, který je při depresi přítomen.Užívají-li se tak, jak jsou předepsána, k prvnímu zlepšení příznaků deprese může dojít už za 2 - 3 týdny od začátku podávání (tyto dny jsou nejkritičtější ve spolupráci pacienta.)..K úplnému vymizení příznaků dojde obvykle za 6 - 12 týdnů od zahájení léčby. K zabránění návratu deprese je ale nutné antidepresiva užívat ještě po dobu dalších 4 - 9 měsíců, i když se pacient již cítí zdráv... U určitých forem depresivních onemocnění se mohou antidepresiva podávat i delší dobu.Antidepresiva mohou předepisovat i praktičtí lékaři a léčba tohoto onemocnění už není dávno "výsadou" psychiatrů. Psychiatři jsou pochopitelně zapotřebí tam, kde standardní terapie selže.
Psychoterapie: Léčbu antidepresivy je účelné doplnit psychoterapií. Dnes se velmi často používá tzv. kognitivně- behaviorální terapie. Tato terapie kombinuje dva postupy - kognitivní (poznávací) terapie se zaměřuje na myšlení pacientů a "opravuje" jejich negativní myšlenky, terapie behaviorální se pak zaměřuje na depresivní jednání pacienta, které se rovněž snaží omezit.